Opuchnięte powieki po nocy - przyczyny

Opuchnięte powieki po nocy – przyczyny

Opuchnięte powieki mogą być poważną dolegliwością, która wymaga leczenia u okulisty. Istnieje kilka przyczyn, w tym wiek, alergie ogólnoustrojowe i złogi tłuszczowe. Dowiedz się więcej o tych warunkach, aby pomóc Ci znaleźć odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach zwykła opaska na oczy może złagodzić obrzęk.

Obrzęk naczynioruchowy

Opuchnięte powieki mogą być oznaką choroby podstawowej, takiej jak obrzęk naczynioruchowy. Lekarz może przepisać różne leki, które pomogą Ci opanować ten stan. Osoby, u których w przeszłości wystąpił obrzęk naczynioruchowy, powinny unikać pewnych czynników wyzwalających, aby zapobiec przyszłym atakom. Należy unikać pikantnych potraw i alkoholu oraz starać się ograniczyć ekspozycję na ciepło.

Obrzęk naczynioruchowy to nawracający epizod zlokalizowanego obrzęku, który może wystąpić na każdej części ciała, ale preferuje regiony luźnej tkanki łącznej. Objawy są zlokalizowane, asymetryczne i czasami rumieniowe.

Jeśli obrzęk występuje często, należy zgłosić się do lekarza. Obrzęk naczynioruchowy nie jest zazwyczaj poważnym stanem, ale może zagrażać życiu, jeśli wpływa na oddychanie. Lekarz może pomóc Ci opanować obrzęk, abyś mógł dalej prowadzić swoje życie – znalezisko to jest wynikiem pracy ekipy portalu beauty-control.pl.

W niektórych przypadkach obrzęk powiek jest objawem szerszego stanu chorobowego, takiego jak zakażenie górnych dróg oddechowych lub zapalenie zatok. Jeśli obrzęk powiek jest wynikiem zakażenia bakteryjnego, należy zgłosić się do lekarza w celu oceny. W celu leczenia podstawowej przyczyny obrzęku mogą zostać przepisane leki przeciwhistaminowe.

Obrzęk naczynioruchowy może być również spowodowany alergią, szczególnie na niektóre pokarmy. Objawy reakcji anafilaktycznej mogą obejmować obrzęk ust, gardła lub genitaliów. Ogólnie rzecz biorąc, stan ten jest łagodnie bolesny. U niektórych osób może również wystąpić pokrzywka. Pokrzywka jest reakcją alergiczną spowodowaną przez komórki tuczne, które uwalniają substancję chemiczną zwaną histaminą. Powstały płyn gromadzi się pod skórą i tworzy duże zgrubienie.

Diagnoza i leczenie obrzęku naczynioruchowego są skomplikowane, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. Ponieważ przeprowadzono niewiele badań dotyczących stosowania leków przeciwhistaminowych podczas ciąży, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Wykazano, że niektóre leki przeciwhistaminowe są stosunkowo bezpieczne w tych okolicznościach. Leki przeciwhistaminowe, które powodują uspokojenie są zwykle w porządku do stosowania przez krótki okres czasu i są mało prawdopodobne, aby wpłynąć na podaż mleka. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, ponieważ reakcja alergiczna jest bardzo niebezpieczna.

Często stan ten jest spowodowany alergią na określony pokarm lub substancję. Jeśli objawy utrzymują się nawet po unikaniu tych substancji, lekarz może chcieć zbadać Cię pod kątem innej przyczyny. Objawy alergicznego obrzęku naczynioruchowego mogą być różne, od łagodnych do zagrażających życiu, dlatego ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni.

Alergia ogólnoustrojowa

Opuchnięte powieki są częstym objawem alergii. Objawy mogą być łagodne lub ciężkie, ale ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć reakcję alergiczną. Zimne lub ciepłe okłady stosowane na dotknięte powieki mogą pomóc zmniejszyć obrzęk. W miarę możliwości należy również unikać soczewek kontaktowych.

Inne przyczyny opuchniętych powiek obejmują infekcje oczu, styki i przewlekłe schorzenia. Podczas gdy spuchnięte powieki są niedogodnością, mogą również wskazywać na bardziej poważne schorzenia. Przyczyny opuchniętych powiek są różne – od łagodnych alergii po poważne schorzenia. Wiele z tych dolegliwości można leczyć w domu, jednak jeśli nie ustępują one po kilku tygodniach, może to świadczyć o poważniejszym problemie zdrowotnym.

Istnieją dwa rodzaje alergicznego nieżytu nosa, typ uporczywy i typ sezonowy. Podczas gdy objawy alergii mogą być sezonowe w chłodniejszym klimacie, w ciepłym klimacie mogą utrzymywać się przez cały rok. Oznacza to, że niektórzy pacjenci mogą mieć wiele alergii i wykazywać objawy przez cały rok. Z tego powodu lekarze kategoryzują obecnie alergiczny nieżyt nosa w zależności od nasilenia objawów i czasu ich trwania.

Alergie na pewne rodzaje kurzu mogą powodować obrzęk powiek i zaczerwienienie. Roztocza kurzu i sierść zwierząt domowych mogą również wywoływać reakcje alergiczne. Dodatkowo perfumy mogą wywoływać reakcje alergiczne. Inne symptomatyczne alergie to blepharitis i chalazion. Blepharitis to przewlekłe schorzenie charakteryzujące się skorupiastymi powiekami i pieczeniem w jednym lub obu oczach. Dolegliwość ta może nawet zablokować widzenie.

Badanie fizykalne i wywiad są niezbędne do prawidłowego rozpoznania alergicznego nieżytu nosa. Panel alergii może pomóc w identyfikacji konkretnego alergenu, natomiast mikroskopia konfokalna może być użyta do identyfikacji konkretnego alergenu. W ciężkich przypadkach, powieki i spojówki mogą być rozproszone i obrzęknięte. W niektórych przypadkach alergicznego nieżytu nosa pojawia się wodnisty lub śluzowaty wypływ.

Wiek

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może mieć rano opuchnięte powieki, a jednym z najczęstszych jest źle przespana noc. Brak snu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych otaczających oko, co powoduje gromadzenie się płynu pod skórą. Cienka skóra wokół powiek sprawia, że wyciek płynu jest bardziej zauważalny.

Starzenie się powoduje również obrzęk powiek po śnie. Tłuszcz podtrzymujący powieki stopniowo wysycha, a otaczające je mięśnie słabną. Zmiany te mogą prowadzić do obrzęku, ale zazwyczaj nie jest to problem medyczny. Stan ten jest zwykle przejściowy i można sobie z nim poradzić za pomocą zmiany diety lub cyklu snu.

Obrzęk może być również spowodowany przez czerwone oczy. Podczas gdy czerwone oczy są powszechnym objawem, mogą one również wskazywać na bardziej poważne warunki oczu. Oprócz czerwonych oczu, ludzie mogą rozwijać spuchnięte powieki, jeśli cierpią na wydzielinę z oczu, śluzopodobną wydzielinę, która zwykle zbiera się w kącikach oka podczas snu. Wydzielina może być sucha lub lepka, w zależności od ilości zawartego w niej płynu.

Zimny okład położony na oczy może pomóc w zmniejszeniu opuchniętych powiek. Inną częstą przyczyną jest brak snu. Należy pamiętać o tym, aby w ciągu dnia dużo odpoczywać. Brak snu zwiększa również ryzyko wystąpienia worków pod oczami. Przykładanie zimnego kompresu na powieki podczas siedzenia w pozycji wyprostowanej pomoże zmniejszyć wygląd worków pod oczami.

Sporadycznie opuchlizna może być również spowodowana infekcjami oczu. Niektórzy ludzie mają jaskrę lub zapalenie tkanki łącznej oczodołu, a te mogą rozprzestrzeniać się na okolice oczu. Jeśli masz jedną z tych chorób, powinieneś skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy.

Niektóre leki mogą powodować obrzęk powiek. Kortykosteroidy, aspiryna i acetaminofen są częstymi winowajcami. Suplementy hormonalne mogą również prowadzić do obrzęku powiek. W przypadkach, gdy przyczyną może być konkretny lek, należy unikać jego przyjmowania przez dwa tygodnie.

Złogi tłuszczu

Opuchnięte powieki po przespanej nocy mogą być nieestetycznym problemem. Są one częstą przypadłością, która zwykle znika w ciągu 24 godzin, ale jeśli problem nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem. Stan ten jest spowodowany nagromadzeniem płynu w tkance łącznej, która otacza oko. Może dotyczyć górnej lub dolnej powieki lub obu. Obrzęk może być swędzący lub bolesny.

Uważa się, że złogi tłuszczu, które podtrzymują powieki, stają się z wiekiem cieńsze, a mięśnie otaczające powieki słabną. Chociaż wiek i genetyka są często winne opuchniętym powiekom, warunki te nie są zwykle powodem do obaw medycznych.

Jeśli podejrzewasz, że opuchnięte powieki są spowodowane alergią, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Recepta na antyhistaminowe krople do oczu może pomóc złagodzić opuchliznę spowodowaną alergią. Możesz również spróbować spać z podniesioną głową, co zmniejszy obrzęk. Dodatkowo, powinnaś unikać soczewek kontaktowych i makijażu oczu, dopóki obrzęk nie zniknie.

Innym głównym winowajcą opuchniętych powiek jest sól. Sód powoduje, że organizm zatrzymuje płyn w tkankach. Jest to główny minerał występujący w soli. Jeśli nie jesteś ostrożny, możesz jeść zbyt dużo soli, więc pamiętaj, aby płukać konserwy lub używać wersji niskosodowych.

Lekarz może leczyć opuchnięte powieki za pomocą wypełniaczy skórnych, zimnych okładów lub chirurgii plastycznej. Zmiany stylu życia, takie jak picie dużej ilości wody, mogą zmniejszyć problem. W niektórych przypadkach opuchlizna może ustąpić sama, ale jeśli nie ustępuje, należy zasięgnąć porady lekarza.

Z wiekiem tkanki wokół oczu ulegają osłabieniu. W rezultacie tłuszcz w tych tkankach może migrować do dolnej powieki i gromadzić się tam. Może to również powodować gromadzenie się płynu pod oczami. Innym czynnikiem przyczyniającym się do tego jest ścieńczenie skóry, które może odsłonić kość oczodołu i stworzyć pustą rynnę. Chociaż niektórym przyczynom można zapobiec, najlepiej jest prowadzić zdrowy tryb życia, aby uniknąć opuchniętych powiek po nieprzespanej nocy.

Pomimo ich powszechnego wyglądu, opuchnięte powieki po przebudzeniu nie są bolesne ani nie swędzą, a obrzęk nie wpływa na Twoje widzenie. Mogą jednak powodować opadanie lub zwisanie powiek, co może sprawiać wrażenie, że Twoje oczy są opadnięte.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak długo trwa mezoterapia mikroigłowa?
Czytaj Dalej

Jak długo trwa mezoterapia mikroigłowa?

Jeśli zastanawiasz się, jak długo trwa zabieg mezoterapii mikroigłowej, to dobrze trafiłeś. Ten niechirurgiczny zabieg jest stosowany w…
Co robić, gdy mam opuchniętą powiekę - przydatne wskazówki
Czytaj Dalej

Plastyka powiek górnych i dolnych

Blepharoplastyka górna to zabieg kosmetyczny polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z powiek. Z kolei blepharoplastyka dolna…