Porady i praktyczne zalecenia dla osób z cerą trądzikową

Nieestetyczne zmiany skórne są poważnym problemem, nie tylko dla młodzieży. Uciążliwy trądzik może pojawić się również u dorosłych. Metoda leczenia zależy m.in. od przyczyny, rodzaju objawów i ich nasilenia. Zobacz, czego potrzebuje cera trądzikowa i jak pielęgnować skórę we właściwy sposób!

Predyspozycje genetyczne to tylko jeden z czynników, które determinują powstawanie problemu. Za zmianami trądzikowymi na skórze mogą stać również naturalne procesy, jakie zachodzą w organizmie. Nie bez znaczenia są także faktory zewnętrzne. Cera trądzikowa potrzebuje szczególnej pielęgnacji – niewystarczająca higiena czy zły skład kosmetyków mogą spowodować nasilenie dokuczliwych objawów. Z tego powodu przed sięgnięciem po jakikolwiek środek warto iść na badania do dermatologa. Czasami wystarczy zmiana kilku przyzwyczajeń, by uporać się z trądzikiem. Cięższe przypadki mogą wymagać farmakoterapii specjalistycznymi, doustnymi lekami.

Czym jest cera trądzikowa? Cechy charakterystyczne, czynniki sprzyjające trądzikowi

Cera trądzikowa charakteryzuje się zaburzonym działaniem gruczołów łojowych skóry, które produkują sebum. To ważnych składnik naturalnej bariery hydrolipidowej, która chroni cielesną powłokę przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi. Często pojawiają się problemy z prawidłowym rogowaceniem oraz usuwaniem martwego naskórka z powierzchni skóry. Można uregulować te procesy substancjami wytwarzanymi przez sam organizm, ale np. niacynamid występuje w zdecydowanie zbyt małych ilościach, by zneutralizować zmiany spowodowane chorobą.

Nadmierne wydzielanie łoju przez skórę i zaburzone złuszczanie naskórka sprzyjają zatykaniu ujść gruczołów łojowych, przez co dochodzi do silnego namnażania bakterii oraz stanów zapalnych. Rozwój cery trądzikowej jest bezpośrednim efektem tych procesów. Podstawowe czynniki, które je wywołują, to:

  • zmiany hormonalne i choroby, które zaburzają gospodarkę hormonami;
  • nawyki żywieniowe;
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry;
  • używki – alkohol, papierosy;
  • stres, silne emocje;
  • niezdrowy styl życia;
  • zanieczyszczenia środowiskowe.

Różne objawy trądziku – zaczerwienienia, pryszcze, zaskórniki

Specjaliści najczęściej wyróżniają 7 wariantów choroby – wiele z nich ma kilka odmian i podtypów, które różnią się przede wszystkim czynnikami wywołującymi oraz symptomami. Przykładowo trądzik zwyczajny może mieć postać zaskórnikową, guzkowo-torbielowatą, grudkowo-krostkową oraz piorunującą. Najczęstsze symptomy można opisać w poniższy sposób:

  • zaskórniki – głównie wągry, czyli czarne lub jasne kropeczki;
  • pryszcze – czerwone, twarde grudki z wypukłymi krostami i treścią ropną;
  • cysty – torbiele wypełnione ropą;
  • czerwone plamki – charakterystyczny objaw trądziku różowatego.

Podczas diagnozy dermatolodzy zwracają szczególną uwagę także na lokalizację zmian. I tak pryszcze na obrzeżach twarzy wskazują na podwyższony poziom androgenów. Z kolei trądzik na brodzie, policzkach i czole sugeruje, że zmiany mogą być spowodowane zbyt wysokim stężeniem estrogenu. Normy poziomów hormonów płciowych są naturalnie różne dla kobiet i mężczyzn – chodzi o przekroczenie pewnej ilości, a nie wartość bezwzględną.

Pielęgnacja cery trądzikowej, zapobieganie nawrotom defektów estetycznych skóry

Złym pomysłem będzie wyciskanie pryszczy czy wągrów – takie postępowanie sprzyja uszkodzeniom skóry, co zwiększa podatność na kolejne infekcje. Problem tylko się nasila, mogą też wystąpić poważne komplikacje, np. zapalenie opon mózgowych. W sytuacjach, które wymagają pośpiechu, lepiej ukryć defekty skóry pod makijażem. Trądzik można też zmniejszyć prostymi, domowymi sposobami:

  • roztworem sody oczyszczonej;
  • zwilżoną tabletką aspiryny;
  • pastą do zębów;
  • maseczką z kurkumy, olejku drzewa herbacianego;
  • zimnym kompresem.

Podstawa pielęgnacji cery trądzikowej to właściwe oczyszczanie (usuwanie zabrudzeń bez przesuszania i uszkadzania skóry), nawilżanie oraz regeneracja. W miarę możliwości należy unikać czynników, które sprzyjają objawom. Przejście na dietę czy zmiana rutyny higienicznej mogą sprawiać trudności, ale zwykle warto się poświęcić. Efekty nie przychodzą z dnia na dzień! Potrzeba czasu i sumienności w przestrzeganiu zaleceń, by uporać się z trądzikiem na skórze.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane