Czym jest grzybica skóry

Czym jest grzybica skóry i jak sobie z nią radzić?

Objawem grzybicy są różnego rodzaju zmiany skórne. Schorzenie może rozwinąć się na skórze gładkiej, owłosionej, paznokciach, stopach, błonach śluzowych. Leczenie zakażenia wymaga podania leków doustnych, maści i kremów. Walka z grzybicą bywa długa i męcząca.

Rumień, obrzęk, grudki, nadmierne złuszczanie naskórka, brzydkie zmiany na płytkach paznokciowych, a także tzw. zajady w kącikach ust to objawy infekcji grzybiczej. To dość powszechna choroba, która może zaatakować niezależnie od wieku i płci. Grzybicę łatwo pomylić z innymi problemami dermatologicznymi. Aby jak najszybciej pozbyć się dolegliwości i uniknąć niewłaściwego leczenia, warto skonsultować się z lekarzem. Diagnostyka obejmuje analizę zmian (często z użyciem specjalnej lampy) oraz laboratoryjne badania mykologiczne.

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie best-medestetiq.pl

Czy drożdżyca skóry to grzybica?

to zakażenie grzybicze, które jest wywołane przez drożdżaki. Charakterystyczne zmiany pojawiają się najczęściej w fałdach skóry, czyli miejscach wilgotnych, z ograniczonym dostępem powietrza. Zakażenie powoduje świąd i pieczenie, początkowo widoczne jest zaczerwienienie skóry z białym nalotem. Wraz z upływem czasu może dojść do złuszczania i tworzenia bolesnych nadżerek. Nierzadko skóra pęka, co dodatkowo nasila dolegliwości bólowe. Jak reagować, gdy skórę atakują drożdżaki?

Przede wszystkim konieczna jest wizyta u dermatologa, który oceni, z jakim rodzajem grzybów masz do czynienia. To umożliwi dobranie odpowiednich leków. Równie ważna jest pielęgnacja skóry. To czas, aby dokładnie przyjrzeć się kosmetykom i przeanalizować ich skład. Skóra ze zmianami, skłonna do podrażnień, delikatna wymaga stosowania łagodnych środków, bez dodatku agresywnych substancji chemicznych. Grzybicy można zapobiegać, stosując się do kilku podstawowych zasad higieny:

  • używać własnych ręczników i przyborów toaletowych;
  • codziennie zmieniać bieliznę;
  • wybierać ubrania przewiewne i wykonane z naturalnych tkanin;
  • dokładnie osuszać ciało po kąpieli;
  • w miejscach publicznych jak basen, sauna itp. nie chodzić boso.

Drożdżaki i problemy ze skórą głowy

Grzyby mogą również wywoływać schorzenia owłosionej skóry głowy. Jednym z nich jest o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Charakteryzuje się występowaniem złuszczających wykwitów ze strupami. Zmiany wywołują uporczywy świąd, mogą również prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Rozdrapywanie często skutkuje wtórnymi zakażeniami. Za jedną z przyczyn występowania choroby uznaje się zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. ŁZS częściej dotyka mężczyzn. Co możesz zrobić, jeśli podejrzewasz łojotokowe zapalenie skóry?

Najważniejsza jest prawidłowa diagnoza, dlatego niezwłocznie udaj się do lekarza. Choć nie ma leku całkowicie eliminującego chorobę, często stosuje się terapię glikokortykosteroidami. Najważniejsza jest jednak prawidłowa pielęgnacja skóry głowy i używanie odpowiednich szamponów zawierających składniki przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwgrzybicze. Warto też zmodyfikować dietę, wykluczając ostre przyprawy, smażone dania i białe pieczywo. 

Problemy ze skórą są częstą i męczącą dolegliwością. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Wiele chorób można wyleczyć, a objawy złagodzić stosując odpowiednie leczenie i sięgając po właściwe kosmetyki.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Plastyka powiek - jak przygotować się do zabiegu
Czytaj Dalej

Plastyka powiek

Plastyka powiek to zabieg kosmetyczny, który poprawia wygląd powiek. Może być wykonywany zarówno na powiekach górnych jak i…
Czy mezoterapia kolagenowa jest zdrowa?
Czytaj Dalej

Czy mezoterapia kolagenowa jest zdrowa?

Mezoterapia kolagenowa zyskała popularność dzięki korzyściom płynącym z odmładzania twarzy. Ten rodzaj iniekcji stymuluje fibroblasty, które są pozbawione…
Czy plastyczność powiek jest niebezpieczna?
Czytaj Dalej

Czy plastyczność powiek jest niebezpieczna?

Okres rekonwalescencji jest krótki, a zabieg jest bardzo bezbolesny. Po zabiegu zostaniesz poinstruowana, aby podnieść głowę i zastosować…