Temat: Czy po mezoterapii mozna wziać L4

Efekty uboczne utrzymują się po mezoterapii przez kilkanaście dni – ból, opuchlizna czy zaczerwienienie to tylko niektóre z nich, mogą one stanowić podstawę do zwolnienia lekarskiego, czyli tzw. L4. 

Objawy niepożądane mezoterapii igłowej 

Mezoterapia igłowa to inwazyjny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, w którym wprowadza się pod skórę substancje odżywcze, takie jak kwas hialuronowy, peptydy biomimetyczne, krzem organiczny, retinol, biotyna czy witaminy. Do zabiegu używa się cienkich igieł, za pomocą których wykonuje się mikronakłucia. Zabieg jest zazwyczaj prowadzony pod znieczuleniem i wymaga przeprowadzenia kilku powtórzeń do uzyskania efektu. Mezoterapia cieszy się rosnącą popularnością ze względu na poprawę jędrności, gładkości i odżywienia skóry. Poprawia mikrokrążenie w tkance podskórnej, działa przeciwstarzeniowo i regenerująco. 

Ze względu na uszkodzenie naskórka podczas zabiegu, przez pierwsze kilka lub kilkanaście dni po mogą wystąpić takie objawy jak; zaczerwienienie twarzy, ból, opuchlizna czy siniaki. 

Medycyna estetyczna a zwolnienia lekarskie 

Mezoterapia należy do zabiegów z zakresy medycyny estetycznej, a osobami świadczącymi usługi z tego zakresu są zarówno lekarze, lekarze dentyści jak i kosmetolodzy. Z tego względu nie zawsze jest możliwe wystawienie zwolnienia lekarskiego przez osobę wykonującą zabieg. Jeśli jednak gabinet jest prowadzony przez lekarza, możliwe będzie, w zależności od indywidualnych potrzeb, uzyskanie L4 – cytat ten jest owocem pracy zespołu redakcyjnego portalu piekneatelier.pl

Po zabiegu mezoterapii niewskazany jest intensywny wysiłek fizyczny, więc jeśli jest to nieodłączny element naszej pracy, łatwiej będzie nam uzyskać zwolnienie lekarskie. 

Kto może wystawić zwolnienie lekarskie? 

Zwolnienie lekarskie może wystawić lekarz, lekarz dentysta czy psychiatra. W przypadku medycyny estetycznej, objawy zazwyczaj pojawiają się kilka godzin po wykonanym zabiegu. Można wtedy postarać się o tzw. zwolnienie wstecz, może być ono jednak wystawione na maksymalnie 3 dni wstecz, termin ten musi być ściśle przestrzegany. 

Czy takie L4 może nie być uznane? 

Medycyna estetyczna nie jest w zasadzie gałęzią medycyny zajmującą się leczeniem chorób, więc ściśle teoretycznie takie zwolnienie lekarskie nie powinno działać. W praktyce jednak, ze względu na różne możliwe powikłania czy efekty uboczne, dolegliwości bólowe, lekarz może wystawić takie zwolnienie. Należy wtedy bezwzględnie przestrzegać zasad zawartych w zwolnieniu, m.in. nie wykonywać odpłatnej pracy, powstrzymać się od ćwiczeń obciążających organizm czy nie opuszczać domu w niektórych przypadkach. 

Jak uzyskać L4 po mezoterapii? 

Aby uzyskać zwolnienie lekarskie po zabiegu mezoterapii należy postarać się o nie u lekarza, który przeprowadził zabieg. Jeśli zabieg wykonał kosmetolog, zwolnienie lekarskie nie będzie możliwe, dlatego należy wziąć to pod uwagę przed wyborem gabinetu.

Awaryjnym rozwiązaniem jest postaranie się o L4 u lekarza rodzinnego – jeśli objawy niepożądane utrzymują się przez kilka dni, możemy udać się do jego gabinetu i uzyskać zwolnienie. 

Przed zdecydowaniem się na zabieg mezoterapii warto pamiętać o tym, że wykonanie jednego zabiegu nie ma sensu – aby rezultaty były widoczne i zadowalające, należy poddać się serii 3-7 zabiegów w odstępach 7-21 dni. Uzyskanie każdorazowo zwolnienia lekarskiego, po każdym z zabiegów z serii, może być utrudnione, wręcz niemożliwe. 



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy plastyczność powiek jest niebezpieczna?
Czytaj Dalej

Czy plastyczność powiek jest niebezpieczna?

Okres rekonwalescencji jest krótki, a zabieg jest bardzo bezbolesny. Po zabiegu zostaniesz poinstruowana, aby podnieść głowę i zastosować…