Co robić, gdy mam opuchniętą powiekę - przydatne wskazówki

Co robić, gdy mam opuchniętą powiekę – przydatne wskazówki

Jeśli masz obrzęk powiek lub zatrzymanie płynów, jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby to leczyć. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, ponieważ opuchlizna lub zatrzymanie płynów może być spowodowane przez wiele czynników. Jeśli jesteś świadoma jakichkolwiek znanych alergii, unikaj stosowania ostrych kosmetyków i środków drażniących.

Symptomy

Jeśli doświadczasz opuchniętych powiek, możesz mieć cellulitis, infekcję głęboko w tkance otaczającej oko. Może być ona bolesna i może się szybko rozprzestrzeniać. Istnieją dwa rodzaje cellulitis: preseptal cellulitis i orbital cellulitis. Oba rodzaje cellulitisu obejmują powiekę i otaczającą ją skórę. Preseptal cellulitis dotyka tylko jednego oka.

Istnieją domowe sposoby na obrzęk powiek, ale najlepszym sposobem na uniknięcie dalszych powikłań jest uzyskanie pomocy lekarskiej. Jeśli stan nie jest poważny, możesz spróbować zmniejszyć obrzęk w domu za pomocą zimnych lub ciepłych okładów i kropli do oczu. Jeśli stan utrzymuje się, należy zwrócić się do lekarza po antybiotyki lub inne leki.

Spuchnięte powieki są częstym objawem różnych chorób – ta część artykułu została przygotowana przez redakcję serwisu ginekologmichalak.pl. Niektóre z nich są spowodowane alergiami. W rzadkich przypadkach osoba dotknięta chorobą może mieć zakażenie bakteryjne lub wirusowe we krwi. Ocena medyczna może obejmować badanie moczu lub krwi w celu określenia stopnia nasilenia problemu i wykluczenia innych stanów chorobowych. Objawy obrzęku powiek obejmują zaczerwienienie, obrzęk i ból w powiekach. Obrzęk może również wpływać na wzrok.

Przyczyny

Opuchnięte powieki mogą być bardzo niewygodne i mogą przeszkadzać w codziennych czynnościach. Są one często spowodowane przez infekcję lub alergię. Jeśli masz infekcję oka, należy natychmiast szukać pomocy medycznej. Przyczyną może być infekcja bakteryjna na skórze wokół oka, ale może być ona również spowodowana czymś innym, np. infekcją wywołaną przez produkt, którego używasz na skórze lub przez alergię. W każdym przypadku należy unikać dotykania oka, ponieważ dotykanie go może spowodować wprowadzenie bakterii lub ciał obcych, co pogorszy objawy.

Istnieje wiele przyczyn opuchniętych powiek, ale do najczęstszych należą alergie, choroby tarczycy i zła dieta. Ponadto, wiek, ilość snu i dieta są znane wpływać na ilość płynu w organizmie, a czynniki te mogą przyczynić się do spuchnięte powieki.

Leczenie

Leczenie spuchniętej powieki obejmuje przyjmowanie leków przeciwzapalnych i stosowanie kropli do oczu bez recepty. Ważne jest również, aby uzyskać dużo snu, ponieważ brak odpoczynku może spowodować obrzęk. Jeśli nadal jesteś zaniepokojony, możesz również porozmawiać z lekarzem. Może on przepisać antybiotyki i leki przeciwhistaminowe.

Spuchnięte powieki mogą być również oznaką choroby podstawowej, takiej jak Herpes Zoster, która jest infekcją wirusową powodującą pęcherze wypełnione płynem. Ponadto niektóre leki, takie jak krople na jaskrę, mogą powodować obrzęk powieki. Zawierają one środki konserwujące, które mogą podrażniać tę okolicę. Dlatego dobrze jest, jeśli to możliwe, zmienić lek na inny rodzaj lub zamiast niego stosować produkty hipoalergiczne. W miarę możliwości należy również nosić okulary ochronne zawsze, gdy przebywasz na zewnątrz.

Możesz również zastosować zimny okład, aby zmniejszyć obrzęk. Ta metoda jest szczególnie pomocna, jeśli opuchnięta powieka jest spowodowana alergenem. Zimny kompres można przyłożyć do powieki, aby zmniejszyć obrzęk, ale nie powinien on parzyć. Dodatkowo, nakładanie kremu nawilżającego lub kremu pod oczy na bazie sterydów może pomóc złagodzić stan zapalny.

Unikanie okładów z lodu

Zaleca się, aby nie stosować okładów z lodu na oko, chyba że jest to sytuacja awaryjna. Okłady z lodu zawierają potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne. Należy również unikać stosowania okładów z lodu zawierających surowe lub mrożone mięso. Mogą one powodować infekcje bakteryjne oka. Jeśli nie możesz spać lub odczuwasz ból w powiekach, spróbuj zamiast tego zastosować zimne okłady.

Jeśli masz spuchnięte powieki, które nie zostały spowodowane problemem medycznym, stosuj chłodne okłady. Może to zmniejszyć obrzęk i zapobiec dalszym uszkodzeniom. Ważne jest również usunięcie wszelkich kontaktów. Zastosowanie miejscowych lub doustnych leków przeciwhistaminowych może również pomóc. Ciepłe okłady otwierają zatkane pory i mogą pomóc w leczeniu infekcji oczu.

Unikanie surowego mięsa

Jeśli zauważysz, że jedna z Twoich powiek jest spuchnięta, powinieneś unikać surowego lub mrożonego mięsa. Oba mogą powodować infekcje i zawierają szkodliwe substancje chemiczne. Przyłożenie do oka zimnego okładu z lodu może pomóc w zmniejszeniu obrzęku. Ale, okłady z lodu muszą być stosowane ostrożnie, ponieważ mogą uszkodzić tkanki skóry. Możesz również stosować ciepły kompres cztery razy dziennie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Co to jest mezoterapia? I ile kosztuje?
Czytaj Dalej

Microneedling a mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa i mikroigłowa to dwie popularne formy mezoterapii. Poniżej przedstawiamy ich wady i zalety. Dowiesz się również…
Czy mezoterapia kolagenowa jest zdrowa?
Czytaj Dalej

Czy mezoterapia kolagenowa jest zdrowa?

Mezoterapia kolagenowa zyskała popularność dzięki korzyściom płynącym z odmładzania twarzy. Ten rodzaj iniekcji stymuluje fibroblasty, które są pozbawione…