Pielęgnacja powiek po operacjach plastycznych

Pielęgnacja powiek po operacjach plastycznych

Pielęgnacja powiek po operacji plastycznej może stanowić różnicę między szybkim powrotem do zdrowia a przedłużonym powrotem do zdrowia. Poniżej wymieniono kilka najważniejszych aspektów, o których należy pamiętać. Należy unikać forsownych ćwiczeń, unikać pocierania oczu i chronić się przed słońcem. Linie nacięć ostatecznie zanikają, tworząc cienką, prawie niewidoczną bliznę.

Procedury dotyczące blefaroplastyki

Po zabiegu blefaroplastyki będziesz musiał podjąć kilka kroków, aby wyleczyć oczy i zminimalizować wszelkie oznaki operacji. Większość pacjentów wraca do pracy i normalnych zajęć w ciągu 10 do 14 dni, ale Twój powrót może się różnić. Najlepiej jest zachować spokój przez co najmniej dwa pierwsze tygodnie po zabiegu, aby uhonorować naturalny proces gojenia się organizmu. Obrzęk jest normalnym zjawiskiem po zabiegu blefaroplastyki, ale jego ustąpienie może zająć od dwóch do trzech tygodni. W tym czasie należy unikać forsownej aktywności i stosować sztuczne krople do łez w celu zmniejszenia maści.

Po zabiegu zostaniesz przetransportowany do strefy regeneracji – cytat ten jest kreacją autorów portalu . Chirurg będzie Cię ściśle monitorować i może przepisać leki przeciwbólowe, aby zapewnić Ci komfort. Należy unikać forsownych zajęć i soczewek kontaktowych przez około tydzień. Szwy są zwykle usuwane do tego czasu, ale mogą wystąpić pewne pozostałości siniaków i obrzęku. Oczy mogą być również podrażnione. Przyłożenie zimnego okładu do miejsca nacięcia pomoże zmniejszyć obrzęk i zminimalizować dyskomfort.

Tradycyjna blefaroplastyka, znana również jako zszywanie powiek, polega na wykonaniu nacięcia w górnej powiece w pobliżu skroni. Możliwe jest również, aby chirurg usunął nadmiar skóry z dolnej powieki, co pozostawi bliznę, która jest ukryta pod rzęsami. Nowsza procedura zwana blefaroplastyką transkonjunkturową polega na wykonaniu nacięcia po wewnętrznej stronie dolnej powieki, a następnie usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu przez to nacięcie.

Proces starzenia się skóry powoduje utratę jej elastyczności, a nadmiar skóry na powiekach prowadzi do powstania wybrzuszeń i zmarszczek. Tłuszcz stanowi poduszkę dla gałki ocznej, a z wiekiem cienka błona, która utrzymuje ją na miejscu, słabnie, pozostawiając nadmiar skóry na górnej i dolnej powiece.

Linie nacięcia bledną do cienkiej, prawie niewidocznej białej blizny

Blizny po operacji powiek mogą być lekko różowe przez okres do sześciu miesięcy, ale ostatecznie bledną do cienkiej, prawie niewidocznej białej linii. Blizny te nie są widoczne, chyba że powieki są nieprawidłowo zamknięte. Efektem będzie bardziej czujny wygląd.

Pacjenci powinni przestrzegać zaleceń pooperacyjnych, aby zminimalizować ryzyko infekcji, rozejścia się rany i niekorzystnego bliznowacenia. Większość dojrzałych blizn chirurgicznych pozostaje biała, ponieważ nie zawierają one komórek produkujących pigment. Jednak niektóre leki, doustne środki antykoncepcyjne i ekspozycja na słońce mogą spowodować zmianę koloru blizny. Z tego powodu ważne jest, aby przykrywać bliznę ubraniem lub stosować krem z filtrem zawierającym tlenek cynku, aby zmniejszyć ryzyko zmiany koloru.

Po operacji powiek pacjenci będą odczuwać ból i obrzęk wokół oczu przez dwa do trzech dni. Będą również musieli unikać soczewek kontaktowych przez dwa do trzech tygodni po zabiegu. Pacjent może również doświadczyć zwiększonego łzawienia oraz wrażliwości na światło i wiatr przez okres do trzech tygodni.

Jeśli jesteś zainteresowany przeprowadzeniem operacji powiek, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z chirurgiem powiek. Podczas wstępnej konsultacji chirurg przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny. W tym czasie zapyta o wszelkie alergie, które możesz mieć, wszelkie leki, które możesz brać i wszelkie inne istotne informacje od okulisty. Następnie chirurg oceni, która procedura jest dla Ciebie najlepsza. Wyjaśni również, gdzie zostaną wykonane linie nacięć i czy będą potrzebne dodatkowe procedury, aby uzyskać pożądane rezultaty.

Unikanie uciążliwych czynności

Po operacji plastycznej ważne jest, aby unikać uciążliwych czynności, aby proces gojenia przebiegał sprawnie. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu wystąpi sączenie i krwawienie. Jest to całkowicie normalne. Gdy zaczniesz czuć się lepiej, możesz stopniowo powrócić do bardziej wytężonych czynności. Należy jednak zachować ostrożność i słuchać zaleceń lekarza.

W zależności od rodzaju wykonanej operacji plastycznej, może być zalecane powstrzymanie się od wykonywania uciążliwych czynności przez dwa tygodnie po zabiegu. Po pierwszych dwóch tygodniach można zacząć zwiększać długość i prędkość spacerów. Po drugim tygodniu można zacząć powoli zwiększać intensywność ćwiczeń, ale nie należy podejmować ciężkiej aktywności fizycznej przed uzyskaniem zgody chirurga.

Pacjentom zaleca się również, aby nie nadużywali ramion bezpośrednio po operacji plastycznej. W pierwszym tygodniu po zabiegu zaleca się lekki spacer, aby zwiększyć krążenie i zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi. To samo dotyczy ćwiczeń takich jak pompki i podciąganie. Ponadto nie zaleca się wykonywania póz jogi, które obejmują balansowanie ramionami. Ma to na celu zapewnienie jak najłagodniejszego powrotu do zdrowia po operacji plastycznej.

Opieka pooperacyjna ma kluczowe znaczenie dla Twojego powrotu do zdrowia. Należy pamiętać o przestrzeganiu wszystkich terminów wizyt kontrolnych u chirurga plastycznego. Wizyty te są niezbędne do monitorowania procesu gojenia i poszukiwania jakichkolwiek oznak komplikacji. Podczas tych wizyt chirurg udzieli Ci szczegółowych instrukcji dotyczących czasu rekonwalescencji oraz tego, czy możesz powrócić do wykonywania ciężkich czynności.

Po zabiegu zauważysz, że czujesz się mniej niewygodnie niż wcześniej, a ból i obrzęk powinny ustąpić. Należy pamiętać, że ciało reaguje na operację zasinieniem i obrzękiem, a całkowity powrót do zdrowia wymaga czasu. Po kilku tygodniach powinnaś być w stanie powrócić do swoich normalnych zajęć. Można również stopniowo zwiększać poziom aktywności, np. chodzenie.

Zaburzenia widzenia

Po poddaniu się operacji powiek mogą Państwo doświadczyć pewnych krótkotrwałych efektów ubocznych, w tym niewyraźnego widzenia, podwójnego widzenia i łzawienia oczu. Objawy te powinny utrzymywać się przez około jeden miesiąc, ale należy skonsultować się z chirurgiem, jeśli utrzymują się dłużej. Może również wystąpić zwiększona wrażliwość na światło.

Oprócz tych skutków ubocznych, operacja powiek może również prowadzić do zmian astygmatycznych w oczach, co będzie wymagało zmiany Państwa recepty. Osoby o wysokiej ostrości widzenia są szczególnie narażone na pogorszenie wzroku po tej procedurze, ponieważ zabiegi te mogą zmienić ich astygmatyzm.

Oprócz wpływu na wygląd powiek, operacja powiek może poprawić widzenie obwodowe i złagodzić zmęczenie oczu. Może nawet poprawić wzrok poprzez otwarcie oczu i wpuszczenie większej ilości światła. Ponadto, operacja powiek górnych może skorygować problemy związane z nadwagą, w tym obciążenie oczu i zmęczenie.

Osoby poddane operacji muszą ściśle przestrzegać instrukcji pooperacyjnych. Używanie osłony ochronnej i noszenie wkładek do oczu może pomóc w dostosowaniu się oczu. Lecznicze krople do oczu mogą również pomóc w przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych. Na dłuższą metę może być konieczne noszenie okularów, aby przywrócić normalny poziom widzenia. Jednak problem ten jest zazwyczaj tymczasowy i ustępuje po kilku dniach.

Soczewki kontaktowe

Po operacji powiek możesz zastanawiać się, kiedy możesz zacząć nosić soczewki kontaktowe. Po operacji ważne jest, aby zacząć powoli, używając ich tylko kilka godzin dziennie, aż poczujesz się komfortowo. Następnie należy stopniowo zwiększać czas noszenia soczewek, aż do momentu, gdy będzie można je nosić przez cały zalecany okres.

Ważne jest również, aby upewnić się, że Twoje soczewki kontaktowe mają prawidłową receptę. Twój lekarz może upewnić się, że jesteś dobrym kandydatem do operacji powiek i w razie potrzeby przepisać okulary korekcyjne. Będziesz musiał je nosić przez kilka tygodni po zabiegu, aby zapewnić prawidłowe widzenie. Twój lekarz może doradzić Ci, czy soczewki kontaktowe spowodują jakiekolwiek komplikacje na powiekach i czy powinieneś podjąć dodatkowe środki ostrożności.

Po operacji plastycznej powinnaś również unikać forsownych zajęć i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Powinnaś wziąć co najmniej kilka tygodni wolnego od pracy i ograniczyć swoją aktywność fizyczną przez pierwsze trzy do czterech tygodni. Przez pierwsze kilka tygodni nie będzie można nosić soczewek kontaktowych. Ważne jest również, aby unikać alkoholu, kawy i innych środków pobudzających.

W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu powieki mogą być obrzmiałe i zaczerwienione. Nacięcia będą widoczne. Mogą również wystąpić siniaki i obrzęki. Lekarz może przepisać krople do oczu lub maść do oczu. Krople te należy stosować co cztery godziny do wewnętrznej części oka. Nie należy ciągnąć za powieki, aby nie dopuścić do ich krwawienia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Opadające powieki - przyczyny
Czytaj Dalej

Opadające powieki – przyczyny

Opadające powieki mogą być spowodowane przez wiele różnych przyczyn. Niektórzy ludzie mają więcej opadających powiek niż inni, a…
Jaką mezoterapię na włosy wybrać?
Czytaj Dalej

Jaką mezoterapię na włosy wybrać?

Istnieje wiele korzyści z mezoterapii włosów, ale musisz wybrać mądrze, aby odnieść jak najwięcej korzyści. Zanim wybierzesz odpowiedni…