Opuchnięte powieki po nocy - przyczyny

Czy plastyczność powiek u dzieci jest możliwa?

Plastyka powiek to zabieg chirurgiczny stosowany w celu naprawienia nieprawidłowo ukształtowanych powiek. Dzieci, u których przeprowadza się tę operację, zwykle doświadczają krótkiego czasu rekonwalescencji. Już następnego dnia po operacji mogą powrócić do ograniczonej aktywności. Młodsze dzieci mogą często rozpocząć zabawę w ciągu kilku godzin. Po zabiegu dzieci powinny unikać pływania i mycia włosów, a szwy powinny pozostać suche. Często zdarza się, że operowane oko pozostaje częściowo otwarte, gdy dziecko śpi, ale po kilku tygodniach będzie się stopniowo zamykać coraz skuteczniej, gdy dziecko nauczy się mrugać na siłę. Na powiekach pojawi się pewne zaczerwienienie, ale w końcu zniknie.

Alternatywy dla plastyki powiek

Istnieje kilka alternatyw dla plastyki powiek u dzieci – ten element tekstu pochodzi z portalu Świat Labradorów. Procedury chirurgiczne zazwyczaj obejmują wykonanie nacięcia wewnątrz powieki i wycięcie nadmiaru skóry i tłuszczu. Alternatywnie, do napinania skóry i usuwania jej nadmiaru bez wykonywania nacięcia można zastosować laser.

Operacja powiek jest opcją dla dzieci z ciężką ptozą, ale powinna być rozważona ostrożnie. Zabieg nie jest przeznaczony dla każdego dziecka, a wynik może nie być przewidywalny. Jeśli rozważasz operację ptosis dla swojego dziecka, upewnij się, że skonsultujesz się z chirurgiem plastycznym, który zna stan dziecka. Przed wyborem konkretnego zabiegu zostanie oceniona podstawowa przyczyna schorzenia.

Alternatywy dla plastyki powiek u dzieci obejmują naprawę frontalis sling, technikę polegającą na przymocowaniu górnej powieki do mięśnia frontalis, znajdującego się tuż nad brwiami. Procedura ta może wymagać stosowania sztucznych łez podczas procesu gojenia, ale nie przywraca normalnej funkcji mięśnia dźwigacza.

Inną opcją jest blefaroplastyka powieki górnej, która usuwa nadmiar skóry i tłuszczu z górnej powieki. Zabieg ten wymaga sedacji, trwa około 25 minut i często jest bezbolesny. Czas rekonwalescencji wynosi tydzień, z niewielką opuchlizną i minimalnym bólem. Blefaroplastyka powieki dolnej pozwala na usunięcie worków lub zmarszczek pod okiem i często nie pozostawia widocznych blizn.

Najważniejszym powodem unikania ptosis jest ochrona oczu dziecka przed światłem i uszkodzeniami. Opadająca powieka może powodować poważne problemy z okiem, w tym amblyopię. Może być również wynikiem schorzenia powiek, takiego jak astygmatyzm lub skrzyżowane oczy. Tak czy inaczej, stan ten może trwale wpłynąć na widzenie dziecka.

Rekonwalescencja po operacji obejmuje kilka dni na sali pooperacyjnej i monitorowanie pod kątem powikłań. Po operacji Twoje dziecko będzie musiało przyjmować okłady z lodu na powieki przez co najmniej 10 minut co godzinę oraz stosować krople do oczu. Ponadto, może być wymagane, aby spać z głową podniesioną nad klatką piersiową przez kilka dni. W tym czasie należy nosić ciemne okulary przeciwsłoneczne, aby chronić skórę powiek.

Leczenie ptozy u dzieci

Plastyka powiek jest częstym sposobem leczenia ptozy u dzieci. W większości przypadków operacja będzie potrzebna zanim dziecko osiągnie wiek dojrzewania. Wczesna diagnoza i leczenie jest kluczowe dla uniknięcia utraty wzroku i innych problemów fizycznych. Korekta chirurgiczna może poprawić wygląd dziecka i zapobiec leniwemu oku. Dzieci z łagodnymi przypadkami mogą być w stanie czekać do wieku trzech lub czterech lat, zanim operacja będzie potrzebna. Jednak jeśli stan jest poważny, operacja musi być wykonana od razu.

Jeśli ptoza u dzieci nie jest leczona wystarczająco wcześnie, stan ten może prowadzić do amblyopii. Ten problem z widzeniem jest spowodowany słabym rozwojem mięśnia powieki. Ptoza może również powodować astygmatyzm lub zeza. W niektórych przypadkach powieka opada tak drastycznie, że zasłania widzenie oka. Nieleczona choroba może prowadzić do trwałej utraty wzroku.

Plastyka powiek może skorygować ptozę u większości dzieci. W ciężkich przypadkach chirurdzy mogą zalecić procedurę zawieszenia lub procy, aby umożliwić mięśniowi brwiowemu otwarcie powieki. W większości przypadków, operacja może być wykonana jako procedura ambulatoryjna. Podczas zabiegu dziecko zostanie poddane znieczuleniu ogólnemu, a nacięcie zostanie wykonane w skórze powieki. W większości przypadków zabieg trwa zaledwie godzinę.

Ptoza u dzieci jest częstym schorzeniem charakteryzującym się opadającymi powiekami. Stan ten jest często spowodowany przez problemy nerwowe, urazy w czasie porodu lub inne warunki medyczne. Nieleczona może prowadzić do różnych powikłań związanych z oczami, takich jak choroby mięśni oka lub nowotwory.

Leczenie ptozy u dzieci jest ważne dla poprawy widzenia oka. Jest ono najskuteczniejsze, gdy podejmuje się je w okresie wczesnego dzieciństwa, kiedy dziecko ma minimalną asymetrię powiek. W niektórych przypadkach, ptoza może nie wymagać natychmiastowej operacji i może nie wymagać korekty aż do osiągnięcia przez dziecko dorosłości. Jeśli jednak rozwija się szybko, może wymagać operacji.

Przed zabiegiem operacyjnym dzieci powinny przejść pełne badanie fizykalne. Lekarz powinien sprawdzić szczelinę podniebienną i odległość odruchu brzeżnego-1, które są parametrami krytycznymi dla oceny skuteczności operacji. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w strukturze mitochondrialnej powieki może być zalecone wykonanie EKG.

Powrót do zdrowia po operacji plastyki powiek

Powrót do zdrowia po operacji plastyki powiek u dziecka obejmuje okres odpoczynku i monitorowania przez chirurga. Dziecko powinno trzymać poduszkę i okład z lodu na oczach przynajmniej przez kilka pierwszych dni po operacji. Chirurg może przepisać krople do oczu lub maści. Obrzęk jest również powszechne w pierwszych kilku dniach. Obrzęk powinien być kontrolowany za pomocą chłodnych okładów lub poprzez spanie z podniesioną głową. Całkowite ustąpienie obrzęku może trwać do miesiąca.

Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu dzieci mogą powrócić do ograniczonej aktywności. Młodsze dzieci mogą zazwyczaj powrócić do zabawy w ciągu kilku godzin. Jednak dzieci powinny unikać zanurzania oczu w wodzie i mycia włosów przez tydzień. Szwy mogą pozostać na miejscu przez kilka tygodni, więc utrzymuj powieki w suchości. Operowane oko może być częściowo otwarte w ciągu pierwszych kilku tygodni, ale stopniowo będzie się zamykać, gdy dziecko nauczy się mrugać na siłę. Powieki mogą pozostać lekko zaczerwienione i tkliwe przez kilka tygodni po operacji, ale w końcu to ustąpi.

Nie ma określonego rodzaju bólu pooperacyjnego u dzieci, ale obrzęk oka i spojówka mogą ulec podrażnieniu i powodować wrażliwość na światło. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza dziecka dotyczącymi leczenia bólu. W rzadkich przypadkach może wystąpić krwawienie z oka. Jest to spowodowane małymi naczyniami krwionośnymi w pobliżu powierzchni oka. Łagodny ból można leczyć Tylenolem lub innymi lekami przeciwbólowymi.

Po zabiegu dzieci mogą zazwyczaj wrócić do domu. Nie zaleca się jednak, aby prowadziły samochód do czasu ustąpienia znieczulenia. Przez co najmniej 24 godziny powinien im towarzyszyć opiekun. Do domu może je odwieźć członek rodziny lub bliski przyjaciel.

Powrót do zdrowia po operacji plastyki powiek u dzieci jest zazwyczaj szybszy niż u dorosłych. Przez pierwsze kilka dni może występować pewne zaczerwienienie, ale powinno ono zniknąć w ciągu tygodnia lub dwóch. Niektóre dzieci mają krwawą wydzielinę, a ich powieki i rzęsy mogą się sklejać podczas okresu gojenia.

Alternatywy dla blefaroplastyki podwójnej powieki

Blefaroplastyka podwójnej powieki to zabieg chirurgiczny, który dodaje załamanie do górnej powieki. Istnieje kilka metod osiągnięcia tego celu, w tym metody z pełnym nacięciem, częściowym nacięciem i bez nacięcia. Najczęstsza metoda polega na wykonaniu pełnego nacięcia na powiece, co nie jest idealnym zabiegiem u młodszych dzieci.

Obie te metody mają wady. U dzieci po zabiegu może wystąpić obrzęk i zasinienie. Mogą również odczuwać zmniejszoną częstotliwość mrugania przez kilka tygodni. Dodatkowo mogą wymagać stosowania sztucznych łez, aby utrzymać oczy w stanie nawilżenia. Objawy te ustępują jednak zazwyczaj po tygodniu lub dwóch.

Operacja powiek u dzieci jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. W zależności od wieku dziecka, może być również zastosowane znieczulenie miejscowe. Inną opcją jest znieczulenie miejscowe połączone z sedacją. Takie podejście jest bezpieczniejsze niż znieczulenie ogólne, ponieważ nie jest potrzebna rurka do oddychania lub maszyna do oddychania. Może również skutkować szybszym powrotem do zdrowia i mniejszymi nudnościami.

Inną alternatywą dla blefaroplastyki podwójnej powieki jest zabieg frontalis sling. Ten zabieg chirurgiczny ma na celu naprawę uszkodzonego mięśnia przy mięśniu czołowym (frontalis), który jest odpowiedzialny za podnoszenie powieki. W efekcie uzyskuje się bardziej normalny wygląd powieki i poprawę widzenia.

Ptoza, znana również jako ptoza, jest częstą przyczyną podwójnych powiek u dzieci. Może być obecny przy urodzeniu lub rozwijać się w wyniku starzenia się, urazów lub warunków medycznych. Kiedy staje się na tyle poważna, że zakłóca rozwój wzroku, powieki będą wymagały operacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Plastyka powiek - gdzie znaleźć szkolenie?
Czytaj Dalej

Plastyka powiek – gdzie znaleźć szkolenie?

Jeśli jesteś zainteresowany zostaniem chirurgiem plastycznym powiek, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. Powinieneś wiedzieć, co szkolenie obejmuje,…
Zapalenie powiek - leczenie
Czytaj Dalej

Zapalenie powiek – leczenie

Blepharitis jest stanem powiek spowodowanym przez infekcję. Istnieje kilka dostępnych metod leczenia, w tym maści, które mogą być…