Zapalenie brzegów powiek - leczenie

Zapalenie brzegów powiek – leczenie

Blepharitis jest częstym schorzeniem zapalnym brzegów powiek, które najczęściej występuje w tylnej części oka. Zapalenie brzegów powiek jest spowodowane zapaleniem gruczołów meibomijnych powieki, które znajdują się za rzęsami. Gruczoły te produkują nieprawidłową wydzielinę, powodując stan zapalny brzegów powiek. Szczególnie narażeni na tę dolegliwość są pacjenci z trądzikiem różowatym.

Objawy

Blepharitis, czyli zapalenie brzegów powiek, to zaburzenie skórne, które wpływa na gruczoły produkujące olej. Ta tłusta substancja stanowi część filmu łzowego, a jej nadprodukcja powoduje zapalenie powiek i uczucie pieczenia. Same powieki mogą wyglądać normalnie. Jednak w niektórych przypadkach pacjent może skarżyć się na swędzenie i pieczenie w ciągu dnia. Inne objawy tego schorzenia to wrażliwość na światło i łzawienie – zasób ten jest udostępniony przez serwis aloes-zdrowie-uroda.pl. Dodatkowo, brzeg powiek może być czerwony i skorupiasty.

Zapalenie brzegów powiek to choroba zapalna brzegów powiek, która może dotknąć każdego. Zazwyczaj objawia się jako zaczerwienienie, łuszczenie się, tworzenie się skorupy i swędzenie. W ciężkich przypadkach powieki mogą stać się skorupiaste i mogą być nawet opuchnięte. Nieleczona choroba może prowadzić do trwałych zmian w obrębie brzegu powieki. Zapalenie brzegów powiek może mieć charakter ostry lub przewlekły i może być nasilone przez choroby skóry lub niewłaściwą higienę twarzy.

Postępowanie w przypadku blepharitis zależy od rozpoznania i relacji pacjent-lekarz. Leczenie może obejmować higienę powiek, przeciwzapalne krople do oczu lub miejscowo stosowane antybiotyki. W ciężkich przypadkach lekarz może przepisać antybiotyki ogólnoustrojowe. Higiena powiek może obejmować peelingi powiek, ciepłe okłady i masaż.

Zapalenie brzegu powieki jest spowodowane przez bakterie, które żyją na powierzchni skóry każdego człowieka. Najczęściej dotyka skóry u nasady rzęs, która jest obszarem dużego rozwoju bakterii. Tworzona przez bakterie toksyna drażniąca powoduje stan zapalny i swędzenie. W ciężkich przypadkach schorzenie może prowadzić również do zapalenia innych tkanek oka.

Przyczyny

Zapalenie brzegów powiek może być spowodowane kilkoma czynnikami, w tym nadprodukcją oleju przez gruczoły łojowe w powiekach. Nadmiar łoju w tych gruczołach może je zablokować, powodując tłusty wygląd powiek. W leczeniu tego stanu dostępnych jest kilka kremów z antybiotykami. W niektórych przypadkach zapalenie powiek może być również spowodowane infekcją wirusową, taką jak wirus opryszczki.

Antybiotyki są również dostępne w przypadku zapalenia powiek spowodowanego przez infekcje bakteryjne. Zazwyczaj antybiotykowe maści do oczu są stosowane na brzegu powieki w celu leczenia zakażenia. W niektórych przypadkach, antybiotyki są przepisywane w postaci tabletek. Ponadto, mogą być przepisane sztuczne łzy, aby zastąpić utracony film łzowy i zapewnić ulgę w dyskomforcie. HYLODUAL(r) nawilżające krople do oczu są szczególnie skuteczne w leczeniu objawów suchego oka i zapalenia.

Inną przyczyną zapalenia brzegów powiek jest zablokowanie gruczołów mejibomijnych. Gruczoły te znajdują się w powiekach i otwierają się na brzeg powieki. Gruczoły te wydzielają cienką warstwę oleistego płynu, który jest ważny dla nawilżania łez. Gdy gruczoły te są zablokowane, oleisty płyn nie może się wydostać, powodując podrażnienie brzegu powieki i wtórne objawy suchego oka.

Zapalenie brzegów powiek jest częstym i nieprzyjemnym stanem. Jest to przewlekły stan, który może powodować zaczerwienienie, obrzęk i stwardnienie powiek oraz może prowadzić do trwałych zmian w obrębie brzegu powieki. Stan ten jest spowodowany przez różne bakterie znajdujące się na powierzchni skóry powiek. Na szczęście nie jest zaraźliwe i nie powoduje ślepoty.

Leczenie tego schorzenia jest bardzo zróżnicowane. W większości przypadków leczenie objawowe polega na unikaniu stosowania makijażu oczu i przykładaniu ciepłego kompresu na powieki każdej nocy. Jeśli jednak zapalenie brzegów powiek nie reaguje na leczenie miejscowe, można zastosować antybiotyki doustne. Leki te mają działanie przeciwzapalne i mogą zapewnić długotrwałą ulgę w zapaleniu bielactwa.

Leczenie

Zapalenie brzegów powiek to stan skóry charakteryzujący się zaczerwienieniem, stwardnieniem i pieczeniem. Stan ten wynika z zablokowania gruczołów meibomijnych, które znajdują się wewnątrz powiek. Zablokowane gruczoły produkują nadmierne ilości oleju, co zapobiega odparowywaniu łez. W leczeniu tego stanu zapalnego często stosuje się kremy z antybiotykami.

Zapalenie brzegów powiek jest chorobą przewlekłą i zalecana jest długotrwała terapia. Leczenie składa się z dwóch faz: fazy ostrej, która polega na intensywnej terapii mającej na celu opanowanie choroby, oraz fazy podtrzymującej, która polega na utrzymaniu minimalnego poziomu terapii tak długo, jak jest to konieczne do kontrolowania objawów. Dobry plan leczenia zmniejsza ryzyko wystąpienia zaostrzeń i redukuje wygląd blepharitis.

Leczenie zapalenia brzegów powiek jest inne dla każdego pacjenta. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie zmienionego chorobowo brzegu powieki. Może to wymagać zastosowania rozcieńczonego roztworu szamponu dla dzieci zmieszanego z ciepłą wodą. Inne metody obejmują stosowanie komercyjnych środków do czyszczenia powiek z kwasem podchlorawym, olejkiem z drzewa herbacianego i olejem kokosowym. Sporadycznie stosowana będzie również miejscowa maść z antybiotykiem.

Leczenie zapalenia brzegów powiek może polegać na przemyciu dotkniętych powiek łagodnym środkiem czyszczącym i zastosowaniu ciepłych okładów. W ciężkich przypadkach może być konieczne wykonanie biopsji w celu potwierdzenia rozpoznania. Antybiotyki są skuteczne w eliminowaniu bakterii z marginesu powiek i mogą być stosowane na dotkniętym obszarze codziennie przez dwa do ośmiu tygodni. Jeśli stan zapalny utrzymuje się, można przepisać antybiotyki doustne. Leki te mają działanie przeciwzapalne i nie powinny być przyjmowane, jeśli jesteś w ciąży.

Najlepszym sposobem leczenia zapalenia brzegów powiek jest przestrzeganie właściwego reżimu codziennej higieny. Jeśli masz zapalenie powiek, powinieneś codziennie dokładnie myć powieki, aby zapobiec infekcji. Pozwoli to na zmniejszenie objawów choroby. Blepharitis jest powszechną infekcją brzegów powiek i często wiąże się z innymi problemami skórnymi, w tym trądzikiem różowatym i łojotokowym zapaleniem skóry. Na szczęście jest to uleczalne schorzenie przewlekłe, które można łatwo kontrolować, a nawet wyeliminować z pomocą schematu leczenia.

Blepharitis jest często leczone kombinacją leków przeciwzapalnych, miejscowych antybiotyków i higieny powiek. W niektórych przypadkach stosuje się również antybiotyki ogólnoustrojowe. Po zdjęciu ciepłego kompresu ważne jest, aby wyszorować powieki roztworem mydła. Roztwór ten może być sporządzony z wody lub szamponu dla dzieci.

Profilaktyka

Zapalenie brzegów powiek wymaga starannej oceny i leczenia. Zapalenie to może być spowodowane przez wiele różnych czynników, w tym bakterie. Może być również objawem innych chorób podstawowych, takich jak choroby układu krążenia lub zaburzenia hormonalne. W niektórych przypadkach może być również spowodowane stresem psychologicznym.

Zapalenie błony śluzowej oka najlepiej leczyć antybiotykiem stosowanym miejscowo. Antybiotyk zmniejszy ilość bakterii na brzegu powieki. Leczenie objawowe jest skuteczne, ale nie wyleczy przewlekłej infekcji. Leczenie powinno obejmować oczyszczanie powiek dwa razy dziennie i nakładanie roztworu blefazolu na wacik.

Blepharitis może dotyczyć przedniej lub tylnej części powiek i powodować swędzenie i zaczerwienienie. Może również prowadzić do depigmentacji rzęs. Cięższe przypadki mogą prowadzić do uszkodzenia gruczołów mejibomijnych. W niektórych przypadkach łojotokowe zapalenie bielactwa może doprowadzić do zablokowania gruczołów. Nie jest to jednak choroba zakaźna i nie prowadzi do ślepoty.

Pierwotne rozpoznanie zapalenia brzegów powiek opiera się na objawach. Pacjenci zazwyczaj odczuwają swędzenie lub pieczenie brzegów powiek. Mogą również doświadczać niewyraźnego widzenia lub mieć wrażenie, że ciało obce naciska na oko. Objawy mogą być przerywane lub występować w nieregularnych odstępach czasu. Fizyczne badanie brzegów powiek najlepiej przeprowadza lekarz za pomocą lampy szczelinowej. Lekarz będzie szukał oznak zapalenia lub obrzęku brzegu powieki. Badanie w lampie szczelinowej wykaże również, czy występują teleangiektazje powieki zewnętrznej.

Ciepła, mokra ściereczka jest dobrym sposobem na oczyszczenie brzegu powieki. Pomaga to poluzować zanieczyszczenia i upłynnić tłustą wydzielinę produkowaną przez gruczoły olejowe powiek. Zapobiega to również rozwojowi gradówki. Można również użyć ściereczki do szorowania podstawy rzęs przez 15 sekund na każdej powiece. Chociaż leki mogą pomóc w kontrolowaniu tego stanu, codzienne oczyszczanie jest kluczowe.

Higiena powiek jest niezbędna u pacjentów z zapaleniem brzegów powiek. Chociaż nie ma lekarstwa na zapalenie powiek, właściwa higiena powiek może zmniejszyć objawy i zwiększyć prawdopodobieństwo remisji. Lekarz powinien stosować leki odpowiednie do stanu pacjenta, w tym miejscowe leczenie kortykosteroidami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Co robić, gdy mam opuchniętą powiekę - przydatne wskazówki
Czytaj Dalej

Plastyka powiek górnych i dolnych

Blepharoplastyka górna to zabieg kosmetyczny polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z powiek. Z kolei blepharoplastyka dolna…
Jaką mezoterapię na włosy wybrać?
Czytaj Dalej

Jaką mezoterapię na włosy wybrać?

Istnieje wiele korzyści z mezoterapii włosów, ale musisz wybrać mądrze, aby odnieść jak najwięcej korzyści. Zanim wybierzesz odpowiedni…